ŁYŻECZKA DLA OLIWIERA

Oliwier to radosny, ciekawy świata chłopiec, który przyszedł na świat pozbawiony nóg i ręki, a na drugiej posiada tylko jeden paluszek. Mimo wielu przeciwności Oliwier świetnie sobie radzi – uczy się korzystać z protez, rysuje, układa klocki, poszukuje nowych wyzwań. W ostatnim czasie mieliśmy możliwość sprawić mu nieco radości tworząc specjalnie zaprojektowane dla niego łyżeczki oraz kredki, których wykonanie postaramy się krótko opisać poniżej.

Pierwszym etapem projektu było spotkanie z Oliwierem i zebranie potrzebnych informacji dotyczących wykonania łyżeczki. Po ustaleniu m. in. średnicy otworu pod paluszek i wyglądu uchwytów zabraliśmy się do działania. Stwierdziliśmy, że do wykonania uchwytów wykorzystamy druk 3D.

Zaprojektowaliśmy oraz wydrukowaliśmy kilka prototypów łyżeczek i następnie wysłaliśmy je do przymiarki. Jak się szybko okazało otwory nie do końca pasowały do paluszka, co nieco ograniczyło możliwość przetestowania wyrobów, ale koniec końców udało się wybrać najbardziej pożądany kształt uchwytu. Dzięki temu mogliśmy się zabrać do wykonania już właściwych przedmiotów.

Pierwszym etapem było odpowiednie zaprojektowanie uchwytów w programie do projektowania komputerowego. Uchwyty powinny posiadać odpowiednie otwory pod paluszek, a także pod kredki oraz plastikowe łyżeczki. Element przeznaczony do osadzenia łyżeczek został zagięty pod kątem 45 stopni w celu ułatwienia Oliwierowi manewrowania. Przy projektowaniu mieliśmy także na względzie zastosowanie łagodnych zgięć, które nie musiałyby być podpierane podczas procesu druku.

Zdecydowaliśmy się na wykorzystanie kupnych, nieco zmodyfikowanych łyżeczek z plastiku przeznaczonych dla dzieci. Było to spowodowane względami bezpieczeństwa – pomimo, że część materiałów używanych do druku 3D nadaje się w teorii do kontaktu z jedzeniem, barwniki w nich zawarte oraz sam proces drukowania mogą negatywnie wpłynąć na ich właściwości. Nie chcąc ryzykować użyliśmy sprawdzonych, gotowych wyrobów.

Same uchwyty zostały wydrukowane przy użyciu dyszy 0,4 mm i materiału ABS. Świeżo po wydruku musieliśmy poddać je niewielkiej obróbce cieplnej, aby pozbyć się śladowych pęknięć.

Następnie potrzebne było dopasowanie elementów do łyżeczek i kredek. W tym celu użyliśmy multiszlifierki Dremela z wymiennymi końcówkami:

Elementy skleiliśmy klejem cyjanoakrylowym i pozostawiliśmy do wyschnięcia oraz wyczyszczenia. Gotowe już wyroby przekazaliśmy do dalszych testów Oliwierowi 🙂