WÓZEK DLA PSA

1

Agnes to młoda, pełna energii suczka – podopieczna Fundacji Węgielek. Do wrocławskiej organizacji trafiła prosto z Ukrainy, niestety z poważnym urazem. Agnes cierpi na polineuropatię, ma duże problemy z samodzielnym poruszaniem się. Pracownicy fundacji zwrócili się z prośbą o skonstruowanie wózka do Politechniki Śląskiej, która następnie trafiła do studenckiego koła naukowego „Biokreatywni” – to właśnie stamtąd dowiedziałem się o projekcie. Niedługo potem miałem okazję zająć się jego konstrukcją.

2

Na rynku istnieje wiele rodzajów wózków dla psów. Niestety zdecydowana większość z nich jest przeznaczona dla psów z niedowładem tylnych kończyn, co zupełnie nie sprawdza się w przypadku Agnes, która ma problemy w utrzymaniu się również na przednich łapach.

3

Zaprojektowany przeze mnie wózek posiada prostą budowę. W jego skład wchodzą takie elementy jak:


4

– 5 aluminiowych rurek o średnicy zewnętrznej 25 mm,

– 4 aluminiowe rurki o średnicy zewnętrznej 12 mm (poprzeczki wzmacniające),

– 2 kół skrętnych oraz 2 kół jezdnych o średnicach 200 mm,

– różnego rodzaju śruby, gumowe nasadki, nakrętki, nity (dostępne w każdym markecie budowlanym),

– 4 aluminiowych obejm,

– 8 plastikowych zapięć (klamr),

– materiał na specjalnie uszytą uprząż.

5

Aby zbudować wózek wykorzystałem takie narzędzia jak wiertarka, piła do metalu, narzędzia pomiarowe (miara, suwmiarka), multiszlifierka z odpowiednimi końcówkami oraz zestaw kluczy nasadowych.

Do tego wszystkiego zaprojektowałem złączki i mocowania, które zostały następnie wydrukowane z użyciem materiału ABS w technologii druku 3D. Zostaną one szczegółowiej przedstawione w dalszej części tekstu.

Krok 1: Prototyp

Aby sprawdzić czy pomysł ma szansę sprawdzić się w rzeczywistości konieczne było zbudowanie prototypu. Jak to zwykle bywa pierwszy prototyp okazał się kiepskim pomysłem – był zbyt chwiejny i nie stabilizował Agnes w wystarczającym stopniu.

6

Drugi pomysł zakładał podwieszenie pieska na odpowiedniej wysokości, podobnie jak w przypadku komercyjnych wózków dla psów. Do jego budowy postanowiłem użyć łatwo dostępnych rur i złączek pvc. Po odrobinie cięcia, wiercenia i klejenia pozostało jeszcze do uszycia nosidełko – w ten sposób powstał właściwy prototyp.

7

Krok 2: Model

Przed wykonaniem wózka potrzebne było jego szczegółowe zaprojektowanie na komputerze. Każdy element został zamodelowany i umieszczony w odpowiednim dla siebie miejscu. Wykonane zostały także modele złączek do druku 3D.

8

Ważnym zadaniem było zebranie dokładnych pomiarów Agnes. Najważniejsze z nich zostały pokazane na rysunku:

9

Dzięki temu możliwy był dobór odpowiednich wymiarów każdego z elementów tak, aby Agnes była podwieszona na odpowiedniej wysokości.

Krok 3: Stelaż

Stelaż został wykonany z aluminiowych rurek oraz złączek wykonanych z ABS. Na początku potrzebne było skrócenie rurek do odpowiedniej długości przy pomocy ręcznej piły do metalu. Następnie oznaczone zostały na nich wszystkie miejsca, w których potrzebne było wykonanie otworów o określonych średnicach. Do wiercenia użyta została wiertarka stołowa z trzema wielkościami wierteł do metalu – 6, 8 oraz 10. Na koniec wszystkie ostre krawędzie zostały zeszlifowane pilnikiem płaskim. W celu lepszego efektu wizualnego całość została pomalowana czarnym lakierem.

10

Blokady rur zostały wydrukowane na drukarce 3D. W ich środku zostały umieszczone nity (wcześniej wypolerowane przy pomocy multiszlifierki), które następnie zostały sklejone klejem.

11

W środku opraw do kół skrętnych umieszczone zostały łożyska, w celu ułatwienia ruchu obrotowego.

12

Dodatkowe elementy z ABS przy tylnych kołach zostały wykorzystane aby zmniejszyć nachylenie kół względem podłoża.

17

Poprzeczki usztywniające konstrukcję zostały wykonane z aluminiowych rurek o średnicy zewnętrznej 12 mm. W każdej z nich zostały wykonane po dwa otwory przelotowe, w których umieszczono śruby, które zostały zablokowane nakrętkami umieszczonymi w środku rury. Zewnętrzne krawędzie rurek zostały zasłonięte nasadkami kosmetycznymi.

13

Krok 4: Uprząż

Do podtrzymania Agnes nad ziemią posłużyła specjalna uprząż, uszyta z dwóch rodzajów materiałów – z siatki dystansowej o grubości 3 mm od wewnątrz oraz jasnej, bawełnianej tkaniny od zewnątrz. Centralna część uprzęży została usztywniona pianką EVA. W celu wzmocnienia całość została przepikowana.

14

Dodatkowo do uprzęży przyszyte zostały taśmy bawełniane oraz polipropylenowe – posłużyły one do mocowania jej na stelażu.

Krok 5: Wykończenie

Wózek umożliwia swobodne dopasowanie go do rozmiarów pieska. Nosidełko mocowane jest za pomocą klamr na obejmach zaciśniętych na rurkach stelaża.

15

Zaraz po zmontowaniu niezbędne było dopasowanie wszystkich długości pasków oraz ustawienie obejm tak, aby Agnes potrafiła bezproblemowo opierać łapki na podłożu.

Mam nadzieję, że wózek skutecznie przyczyni się do poprawy stanu Agnes i rehabilitacja przyniesie dobre efekty ograniczając polineuropatię. Nie będzie to łatwe zadanie, ale patrząc na to jak bardzo pełen energii i skory do ruchu jest to psiak, to wszystko jest możliwe.

16